Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)

To już trzecia edycja Metal Marathon, trasy koncertowej organizowanej przez Chainsaw Promotion. Tym razem główną gwiazdą było Turbo - heavymetalowa legenda, grupa która od początku działalności przeżyła wiele zlotów i upadków, przez jakiś czas nie istniała i z wielkim sukcesem odrodziła się, w składzie z wokalistą Grzegorzem Kupczykiem, pod koniec lat 90. Ostatni koncert trwającego tydzień maratonu zaplanowany został w Poznaniu. Na salę wybrano niestety Zeppelin Hall. Niestety bo ta dyskoteka z powodu słabej akustyki do koncertów rockowych się nie nadaje. Przecież są takie miejsca jak Eskulap, Centrum Kultury ZAMEK, także Pwinica21 nie byłaby złym pomysłem. Również termin nie był zbyt dobry (Wielki Czwartek), nie mówiąc o zerowej reklamie. Ów czynniki spowodowały że nie przyszło zbyt wielu ludzi ale ci którzy się pojawili nie zawiedli.

W każdym mieście zespoły Turbo i Chainsaw poprzedzał lokalny suport. W Poznaniu było to Merry Pop Ins. Grupa złożona z pięciu muzyków (dwie gitary, sekcja rytmiczna i grunge'owy wokal) nie zachwyca niczym. Podczas słuchania kolejnych kawałków ciągle odnosiłem wrażenie że to wszystko - te riffy, zwroty melodyczne, etc. gdzieś już słyszałem. W pewnym momencie myślałem że zaczynają grać utwór Black Sabbath, konkretnie "Zero The Hero" z okresu współpracy z Ianem Gillanem. Cóż, takich zespołów jak Merry Pop Ins jest wiele. Grają sobie przeważnie w pubach dla garstki znajomych. Parę osób obecnych w Zeppelin Hall się do niej zaliczało. Była nawet osoba w koszulce Merry Pop Ins. Co do uniformów ludzi obecnych na koncercie to przeważali długowłosi "metale" i to w wieku 20 - 30 lat, "starych" hardrockowców jak na lekarstwo. Zresztą obecnie na koncerty Turbo przede wszystkim przychodzi młodzież. Byli oczywiście też ludzie poubierani zwyczajnie żeby nie powiedzieć "dyskomulsko". Jednak jeden osobnik zwrócił szczególną uwagę swoim wyglądem - rudawe włosy, fryzura a'la Ziggy Stardust, kurtka dżinsowa bez rękawów z przyszytą flagą Iron Maiden oraz koszulka Saxon, zawsze numer 2 w stosunku do Żelaznej Dziewicy w "nurcie" New Wave Of British Heavy Metal. Zważywszy na wiek (na oko po 20-tce) należą się temu gościowi brawa za oryginalność. Dziś już mało kto się tak ubiera nie mówiąc o młodych!

Chainsaw wypadło o wiele lepiej. Bydgoszczanie zagrali parę kawałków ze swojej najnowszej płyty - "A Sin Act". Są to utwory w stylu jaki grupa wypracowała przez lata - klasyczne heavy z elementami prog, power czy thrash metalu. Przede wszystkim jednak serwowali znane nagrania z poprzednich krążków jak "Deserted Land", "Otchłań", "The Beginning", "Masters Of Shattared Dreams" czy "Impatient" znany również jako "Niecierpliwy". Zagrali także "Tak, Tak, To Ja", cover Obywatela G.C. ze składanki poświęconej Grzegorzowi Ciechowskiemu. Był to solidny show ale odnosiło się wrażenie że grupa nie gra na sto procent. Tak jaby miała kompleksy względem gwiazdy wieczoru. Nie od dziś wiadomo że bez Turbo i Iron Maiden nie byłoby Chainsaw. Spora część publiki okazała się fanami zespołu (sam wokalista, Maxx, zdziwiony był że w Poznaniu aż tyle osób mu kibicuje) i ona bawiła się świetnie, nawet wywołała zespół na bis.

Panowie Kupczyk, Wojciech Hoffmann, Dominik Jokiel, Tomasz Krzyżaniak i Bogusz Rutkiewicz rozpoczęli swój set od nagrania "Otwarte Drzwi Do Miasta" z "Tożsamości", ostatniej studyjnej płyty, będącej powrotem do heavymetalowych korzeni Turbo. Ledwie skończyli grać a już rozległy się dźwięki "Szalonego Ikara"! Nie byłem jedyną osobą która wpadła w amok podczas tego nagrania! Turbowa klasyka przeważała podczas tego show, z nowszych rzeczy była jeszcze tylko "Legenda Thora". Usłyszeliśmy takie klasyki jak "Kawaleria Szatana cz.1", "Ach, Nie Bądź Taki Śmiały", rozimprowizowane "Wybacz Wszystkim Wrogom", "Już Nie Z Tobą", "Jaki Był Ten Dzień" czy nieśmiertelne "Dorosłe Dzieci" przy którym mocno zdarłem sobie gardło. Problemy z tym narządem miał też Kupczyk który złapał grypę. Facet ledwo mówił, nie mówiąc już o śpiewaniu. Jednak wytrzymał cały koncert bo tak postępują profesjonalni wokaliści. Czasem też zażartował sobie, np. zapowiadając "Kawalerię Szatana" jako... "Daj Mi Tę Noc". Podczas występu było parę szczególnych momentów. "Jaki Był Ten Dzień" Hoffmann zadedykował dźwiękowcowi i jego narzeczonej będącymi prawie w przededniu ślubu. W pewnym momencie na scenę wszedł Andrzej Łysów, dawny gitarzysta Turbo, znany też z Non Iron i CETI który po brawurowym wykonaniu "Kawalerii" praktycznie dokończył z dawnymi kolegami koncert. Wśród publiczności znajdował się jego syn(też pojawił się na chwilę w błyskach reflektorów). Pod sam koniec na scenę weszli muzycy Chainsaw i połączone siły zagrały "Wrathchild" Ironów (głównym wokalistą był tu Maxx, Kupczyk jednak zszedł już z podestu; w chórkach udzielaliśmy się wszyscy). Ogólnie rzecz biorąc, tego wieczoru panowała iście rodzinna atmosfera, także na widowni. Z akustyką też nie było najgorzej ale być może spowodowane było to faktem iż tym razem stałem prawie pod sceną. Uczestnik bydgoskiego koncertu powiedział: "Turbo dało znakomity show, obecnie jest to Turbo XXI wieku". Nie pozostaje mi nic innego jak pod tymi słowami się podpisać.

PS. Zdjęcie pochodzi ze strony zespołu Chainsaw.
Łukasz Mińczykowski
entropia(at)poczta.onet.eu

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 3


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Yes 'Magnification'
  Yes 'Magnification'

"...Sprawa jest podobna jak w 'Give Love'. Odjazdowy początek, pełna zadumy, refleksyjna zwrotka (cudna fraza "Danger is the most important fear you'll ever know"!), ale potem... No właśnie! Robi się ładnie, pogodnie i świątecznie, narrację trafia oczywiście szlag, a całość zdecydowanie traci impet...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff