Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Archiwum mrocznych dźwięków cz. 7: Pokaz lotniczy

Słoneczne, sierpniowe popołudnie, niemiecka miejscowość Ramstein, baza amerykańskich sił lotniczych. Grupy ludzi na ziemi, obserwatorzy, w powietrzu kilka odrzutowych maszyn wykonuje niebezpieczne akrobacje. Fantastyczny, skrzydlaty taniec dziesięciu samolotów. Niezliczona ilość kamer i aparatów rejestruje zapierające dech w piersi, znakomicie skoordynowane kombinacje włoskich pilotów. Pokaz niestety wymyka się spod kontroli. Wystarczył jeden błąd i podczas kolejnego efektownego manewru, tuż nad głowami widzów, maszyny zderzają się ze sobą. Jeden z odrzutowców eksploduje w powietrzu, dwa kolejne po krótkiej walce z defektem silników i siłami grawitacji, rozbijają się o płytę lotniska. Bilans tragicznego pokazu jest przerażający- sześćdziesiąt siedem osób z pośród obserwatorów i trzech pilotów straciło życie. Dziesiątki zdjęć i nagrań video dokumentują przebieg całej sytuacji, ilustrują jak zwykły pokaz przerodził się w piekło.

Wydarzenia te miały miejsce 28 sierpnia 1988 roku i spowodowały trzyletni zakaz dla tego typu prezentacji na terenie Niemiec. Zakaz został zniesiony, ale zastąpiono go rygorystycznymi przepisami ograniczającymi swobodę organizatorów i pilotów. W Ramstein zaprzestano organizacji samolotowych popisów.

Rammstein
Człowiek płonie
Rammstein
Unosi się swąd ciał
Rammstein
Krew krzepnie na asfalcie


Delikatnie modyfikując nazwę miejscowości, w której miał miejsce wypadek, muzycy niemieckiego zespołu rockowego stworzyli swój szyld- Rammstein. Początkowo Niemcy planowali dodać do nazwy słowo Flugschau (pokaz lotniczy) ale ostatecznie zdecydowali się na krótszy wariant i nie tak wyraźne nawiązanie do sierpniowych wydarzeń 1988 roku. Debiutancki album sekstetu, "Herzeleid" zamyka utwór zatytułowany "Rammstein", i jest niczym innym, jak muzycznym ustosunkowaniem się grupy do samolotowej katastrofy.

Na niespełna cztero i półminutową kompozycję złożyły się miażdżący, uparcie powtarzany riff gitary elektrycznej, prosty, wręcz mechaniczny rytm perkusji i nieprzyjemna recytacja niemieckiego tekstu. Całość, z typową dla Rammstein chłodną obojętnością, brutalnie snuje przerażającą opowieść o ramsteinowym piekle. Prosty dobitny tekst, właściwie mówiony przez wokalistę, nie podejmuje nawet roli spełnienia wymogów literackich, ma raczej na celu natychmiastowe prezentowanie obrazów za pomocą krótkich, wyraźnych komunikatów.

Rammstein
Masowy grób
Rammstein
Morze płomieni
Rammstein
Żaden ptak już nie śpiewa


Pod koniec utworu pojawia się proste solo gitarowe, wirujące jak pikujący samolot, w tle ciągle pracuje namolny riff, całość jakby nabiera tempa, ale to chyba tylko złudzenie. Dynamiczne uderzenie bębnów zakończy mechaniczną, nieprzyjemną opowieść. Rammstein nie zamierzają ronić łez, ani oddawać hołdów zabitym. W masce brutalnego dystansu, zimnego obiektywizmu, ubrali historię pokazu w Ramstein w ciężką, przytłaczającą porcję dźwięków, które niczym zestaw zdjęć doskonale obrazują tytułową katastrofę.

W tym utworze nie ma empatii i współczucia. Jest hałas rozbijającej się o beton, metalowej konstrukcji maszyny, jest popłoch uciekającego tłumu, jest krew i strach między linijkami diabelskiej modlitwy, jest przerażenie. Till Lindemann, wokalista grupy, cedzi słowa i dba, aby każda sylaba była twarda, ostra, żeby kaleczyła zmysł słuchu.

Stylistyka bezdusznego, mechanicznego i często dość brutalnego przekazu Rammstein narodziła się chyba 28 sierpnia 1988 roku, w momencie kolizji samolotów. Tym samym katastrofa odrzutowców w Ramstein i pieśń o podobnym tytule stały się znakomitą wizytówką sposobu obrazowania niemieckiej kapeli i jej specyficznego rodzaju wrażliwości.
Maurycy Nowakowski

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Piano Magic 'The Troubled Sleep Of Piano Magic'
  Piano Magic 'The Troubled Sleep Of Piano Magic'

"...Bez wątpienia Johnsonowi bliskie są lata osiemdziesiąte i muzyczna spuścizna po złotym okresie wytwórni 4AD (zespół trafił zresztą później pod ich skrzydła), gdzieś z okolic This Mortal Coil (plus może szczypta mniej radosnego wcielenia Cocteau Twins), ale to tylko punkt wyjścia. Nakładane przestrzenne gitarowe warstwy i zamglone wokale każą spojrzeć także na wygasłą już scenę shoegazer, jednak tą bardziej klimatyczną, bliższą zmysłowemu Slowdive czy Pale Saints niż psychodelicznemu My Bloody Valentine. ..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff