Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Sin City - Miasto grzechu (2005)Reżyseria: Frank Miller, Robert Rodriguez, Quentin Tarantino
Scenariusz: Robert Rodriguez (na podstawie komiksu Franka Millera)
Obsada: Bruce Willis, Mickey Rourke, Jessica Alba, Clive Owen, Nick Stahl

Jeden z najsłynniejszych amerykańskich cykli sensacyjnych, autorstwa mistrza komiksu, Franka Millera doczekał się w końcu ekranizacji. Dotyczy to jak na razie trzech części "Sin City", "Krwawa Jatka" i "Ten żółty drań". Rozpoczyna się króciutkim opowiadaniem z "Girlsy, gorzałka i giwery", które w rewelacyjny sposób wprowadza nas w rzeczywistość miasta Basin City. Stanowi jednocześnie kwintesencję tego komiksowego dzieła. Mroczny świat ludzi bezwzględnych i zdeprawowanych, seksownych dziwek i obrońców prawa. Świat, w którym policja jest skorumpowana i zwyrodniała, a osoby wyjęte z pod prawa okazują się bohaterami. I właśnie oni próbują, czasami wbrew sobie, zrobić co trzeba, by uratować przyjaciół, pomścić kochanków, zwalczyć zło.

Specyficzny klimat filmu tworzą przede wszystkim postacie bohaterów - żyjących według własnych kodeksów honorowych, twardych mężczyzn i kobiet pięknych, niezależnych, czasami nieosiągalnych. Świat jędrnych tyłeczków, piersi i zgrabnych, długich nóg, będących często zgubą.

Cały film składa się z trzech historii (poza wstępem).Pierwszą jest opowieść o policjancie -Hartiganie (Bruce Willis), który ratuje jedenastolatkę, Nancy Calaghan przed śmiercią z rąk pedofila, syna senatora Rourk'a. Sam przez to trafia do więzienia, oskarżony o próbę przestępstwa. Kiedy wychodzi po 8 latach, historia się powtarza. Jednocześnie, siedemdziesięcioletni były policjant zakochuje się ze wzajemnością w jakże już dojrzałej fizycznie i emocjonalnie 19sto letniej Nancy. Druga część to historia Marv'a (Mickey Rourke), który budzi się u boku martwego rudego Anioła - Goldie i który przez całe opowiadanie próbuje wyjaśnić zagadkę Jej śmierci- jedynej kobiety, która obdarzyła go miłością. Jest to nietuzinkowa postać, osoby z jednej strony pozbawionej skrupułów, torturującej i zabijającej dla informacji, z drugiej zaś człowieka, który potrafił poświęcić życie dla osoby, której praktycznie nie znał. Ostatnie opowiadanie, to historia płatnego mordercy Dwight'a (Owen), który staje w obronie prostytutek ze Starego Miasta- dzielnicy czerwonych świateł. Dziewczynki jednak nie są tak bezbronne - pozbawiły życia sadystycznego policjanta (Del Toro), łamiąc tym samym niepisany pakt z policją. Znów miały nadejść Stare, Złe czasy, gdy dziewczyny były bite i gwałcone, a zyski miała przejąć Mafia.

W mojej opinii film ten jest najlepszą jak dotąd ekranizacją komiksu. Charakterystyczne czarno-białe kadry, oryginalne kąty widzenia, pojedyncze kolory (czerwona lub biała krew, żółty drań, czerwone suknie, czasami kolor samochodu, zielone oczy, jasne włosy) nadają produkcji w pełni komiksowy klimat.

Frank Miller słusznie został kilkakrotnie nagrodzony za tę serię Nagrodą Eisnera- jednym z najbardziej honorowych wyróżnień komiksu amerykańskiego. Równie wysokie wyróżnienie należy się za film. Należy jednocześnie mieć nadzieje, że planowana na rok 2006 druga część i na 2008 kolejna, będą równie atrakcyjnymi kąskami.

Ocena: 9 / 10Wojtek "coshyk" Jakubowski
cosher(at)wp.pl

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Satellite 'Evening Games'
  Satellite 'Evening Games'

"...Dodatkowo jeszcze słowom "listen to your heartbeat" towarzyszy topornie wybijana stopa. Doprawdy nie wiem co muzycy chcieli osiągnąć przez ten efekt. Wiem tylko tyle, że mnie to kompletnie nie rusza. Po strasznej męczarni związanej ze słuchaniem kolejnych "nieoczekiwanych" zmian tempa i nastroju, mdłych solówek oraz ciężkostrawnych melodii przychodzi czas na kończący całość "Take It As It Is", jedyną wspaniałą kompozycję na "Evening Games"..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff