Alex Kava "W ułamku sekundy" (2004) (Mira)

|
Przekład Katarzyna Ciążyńska
wydawnictwo: Mira, 2003
Liczba stron: 512
|
"Cienką linię między, dobrem a złem łatwo przekroczyć w ułamku sekundy"...
Druga z kolei powieść autorki bestsellera "Dotyk zła". Alex Kava to, jak widać, pisarka gustująca w psychopatach. Wychodzi jej to jednak na dobre, ponieważ od "W ułamku sekundy", niełatwo się oderwać. Ten thriller psychologiczny, tak jak i zresztą poprzedni, uznany został za światowy bestseller. W czym zatem tkwi tajemnica popularności powieści Alex Kavy?
"W ułamku sekundy" to prowokacyjne i odważne spojrzenie na istotę dobra i zła, obecnych w psychice każdego człowieka. Książka ta stawia pytania - "Jak daleko leży dobro?... I jak blisko jest zło?". Pokazuje zatem jak bardzo psychika ludzka jest podatna na manipulację i jak łatwo można przekroczyć niewidzialną granicę pomiędzy dobrem, a złem.
W powieści spotykamy się znowu z "niezłomną" agentką FBI, Maggie O' Dell, która toczy walkę z mordercą, Albertem Stuckym. Partnerem w walce z psychopatą, jest agent FBI - R.J Tully, a nie tak jak w " Dotyku..." Nick Morrelli, choć i z tym przystojnym stróżem prawa Maggie niejednokrotnie ma jeszcze do czynienia. Nie ma tu już tak wyraźnego wątku miłosnego, bohaterowie pozostają w przyjacielskich stosunkach. Były szeryf Morrelli, obecnie prawnik, podtrzymuje Maggie w starciach ze Stucky'm oraz wspiera ją w chwilach słabości i depresji po rozstaniu z mężem. Agentka O' Dell toczy morderczą walkę z Kolekcjonerem, psychopatą nazwanym tak ze względu na swe osobliwe upodobania. Ma on bowiem zwyczaj kolekcjonować swoje ofiary, a zwłaszcza ich ograny wewnętrzne, zanim pozbywa się ich ciał w dość upokarzający sposób, wyrzucając je do... śmietników. Maggie śledzi zbrodniarza blisko 2 lata, aż w końcu zostawia jej on po sobie trwałą pamiątkę, tak na ciele jak i w psychice. Schwytany Albert Stucky ucieka jednak z więzienia (pierwsza scena powieści) i rozpoczyna okrutną grę, wciągając O' Dell w kolejne krwawe rundy. Kolekcjoner darząc agentkę chorym "uczuciem", bawi się z nią w kotka i myszkę, morduje kobiety z którymi miała ona szczątkowe nawet kontakty, i w taki sposób próbuje doprowadzić ją do załamania nerwowego. Udaje mu się to, ponieważ nadszarpnięta psychika Maggie daje o sobie znać i agentka zostaje odsunięta od śledztwa. No ale któż jak nie ona, zna najlepiej Kolekcjonera i ma wgląd w jego chory umysł? Tylko ona ma szansę ponownie go złapać. Stucky wciąż zaskakuje swymi pomysłami. Znajduje sobie nawet "wspólnika". Gdy staje się jasne, że ofiary Kolekcjonera, są w pewien sposób związane z Maggie, FBI pozwala jej podjąć śledztwo. Musi jednak korzystać z pomocy psychiatry oraz przydzielonego jej partnera. Stucky, wyprzedza wciąż parę agentów o jeden krwawy krok, prowadzi chorą grę, która doprowadza Maggie do maniakalnej obsesji. Jego ofiarami wciąż padają niewinne kobiety, a agentka toczy walkę z lękiem, wyrzutami sumienia i koszmarnymi snami.
Schwytanie Kolekcjonera staje się dla Maggie obsesją i prywatną zemstą. Jej zmanipulowana psychika nie odróżnia już granicy między dobrem a złem. Obudzona przez mordercę, ciemna strona ludzkiej natury, bierze u niej w pewnym krótkim momencie górę... Książka kończy się jednak optymistycznie i pozwala mieć nadzieję, że ze złem można walczyć i wygrać. Nie zawsze bowiem człowiek odpowiada złem na zło i każe cierpieć w odpowiedzi na cierpienie...
Ocena: 8.5 / 10
|
Dangerous
|
|
|