Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Alex Kava "W ułamku sekundy" (2004)
(Mira)Przekład Katarzyna Ciążyńska
wydawnictwo: Mira, 2003
Liczba stron: 512

"Cienką linię między, dobrem a złem łatwo przekroczyć w ułamku sekundy"...

Druga z kolei powieść autorki bestsellera "Dotyk zła". Alex Kava to, jak widać, pisarka gustująca w psychopatach. Wychodzi jej to jednak na dobre, ponieważ od "W ułamku sekundy", niełatwo się oderwać. Ten thriller psychologiczny, tak jak i zresztą poprzedni, uznany został za światowy bestseller. W czym zatem tkwi tajemnica popularności powieści Alex Kavy?

"W ułamku sekundy" to prowokacyjne i odważne spojrzenie na istotę dobra i zła, obecnych w psychice każdego człowieka. Książka ta stawia pytania - "Jak daleko leży dobro?... I jak blisko jest zło?". Pokazuje zatem jak bardzo psychika ludzka jest podatna na manipulację i jak łatwo można przekroczyć niewidzialną granicę pomiędzy dobrem, a złem.

W powieści spotykamy się znowu z "niezłomną" agentką FBI, Maggie O' Dell, która toczy walkę z mordercą, Albertem Stuckym. Partnerem w walce z psychopatą, jest agent FBI - R.J Tully, a nie tak jak w " Dotyku..." Nick Morrelli, choć i z tym przystojnym stróżem prawa Maggie niejednokrotnie ma jeszcze do czynienia. Nie ma tu już tak wyraźnego wątku miłosnego, bohaterowie pozostają w przyjacielskich stosunkach. Były szeryf Morrelli, obecnie prawnik, podtrzymuje Maggie w starciach ze Stucky'm oraz wspiera ją w chwilach słabości i depresji po rozstaniu z mężem. Agentka O' Dell toczy morderczą walkę z Kolekcjonerem, psychopatą nazwanym tak ze względu na swe osobliwe upodobania. Ma on bowiem zwyczaj kolekcjonować swoje ofiary, a zwłaszcza ich ograny wewnętrzne, zanim pozbywa się ich ciał w dość upokarzający sposób, wyrzucając je do... śmietników. Maggie śledzi zbrodniarza blisko 2 lata, aż w końcu zostawia jej on po sobie trwałą pamiątkę, tak na ciele jak i w psychice. Schwytany Albert Stucky ucieka jednak z więzienia (pierwsza scena powieści) i rozpoczyna okrutną grę, wciągając O' Dell w kolejne krwawe rundy. Kolekcjoner darząc agentkę chorym "uczuciem", bawi się z nią w kotka i myszkę, morduje kobiety z którymi miała ona szczątkowe nawet kontakty, i w taki sposób próbuje doprowadzić ją do załamania nerwowego. Udaje mu się to, ponieważ nadszarpnięta psychika Maggie daje o sobie znać i agentka zostaje odsunięta od śledztwa. No ale któż jak nie ona, zna najlepiej Kolekcjonera i ma wgląd w jego chory umysł? Tylko ona ma szansę ponownie go złapać. Stucky wciąż zaskakuje swymi pomysłami. Znajduje sobie nawet "wspólnika". Gdy staje się jasne, że ofiary Kolekcjonera, są w pewien sposób związane z Maggie, FBI pozwala jej podjąć śledztwo. Musi jednak korzystać z pomocy psychiatry oraz przydzielonego jej partnera. Stucky, wyprzedza wciąż parę agentów o jeden krwawy krok, prowadzi chorą grę, która doprowadza Maggie do maniakalnej obsesji. Jego ofiarami wciąż padają niewinne kobiety, a agentka toczy walkę z lękiem, wyrzutami sumienia i koszmarnymi snami.

Schwytanie Kolekcjonera staje się dla Maggie obsesją i prywatną zemstą. Jej zmanipulowana psychika nie odróżnia już granicy między dobrem a złem. Obudzona przez mordercę, ciemna strona ludzkiej natury, bierze u niej w pewnym krótkim momencie górę... Książka kończy się jednak optymistycznie i pozwala mieć nadzieję, że ze złem można walczyć i wygrać. Nie zawsze bowiem człowiek odpowiada złem na zło i każe cierpieć w odpowiedzi na cierpienie...

Ocena: 8.5 / 10Dangerous

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 0


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Arena 'Pepper\'s Ghost'
  Arena 'Pepper\'s Ghost'

"...Co można napisać o płycie? Mógłbym zanudzić Was szczegółowym opisem z faktami biograficznymi. Mógłbym opisać każdą z siedmiu kompozycji zawartych na "Pepper's Ghost". Mógłbym wspomnieć, że jedyną płytą Areny jaką lubię jest debiutancka "Songs From The Lion's Cage", dodając jako fakt znaczący, że takie dzieła jak "Script For A Jester's Tear" ukazują się raz na parę lat. Mógłbym wpisać się w poczet ludzi wieszających psy na wątpliwych umiejętnościach Pointera, co i tak nie zmieni nic, ..."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff