Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron
Alex Kava "Dotyk zła" (2003)
(Arlekin)Przekład Katarzyna Ciążyńska
wydawnictwo: Arlekin, Maj 2003
Liczba stron: 512

"...Thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniej strony, pełen zwrotów akcji i mylnych tropów...". Oto cytat dotyczący tej kontrowersyjnej powieści, która znalazła się na czołowych miejscach światowych list bestsellerów. Brzmi zachęcająco, ale czy wiele szumu, wystarczy by zapewnić niesamowite uczucia towarzyszące odbiorowi tej lektury? W moim przypadku nie było tak do końca...

"Dotyk zła" debiut powieściowy Alex Kavy, ukazał się w Polsce w maju 2003 roku, jako pierwsza część trylogii. Nie przeczytałam jeszcze ani drugiej ("W ułamku sekundy") ani trzeciej części ("Łowca dusz"), ponieważ nie odczuwam takiej potrzeby, choć według niektórych czytelników są one lepsze od "Dotyku...". Staram się jednak nie polegać na czyjejś opinii, wolę osobiście polecaną rzecz przetestować.

Powieść robi duże wrażenie już kiedy się na nią patrzy. Opasła, ponad 500-set stronicowa "biblia", z ciekawą okładką i notatką o autorce, zachęca do odkrywania tajemnic w sobie zawartych. Poza tym czysty, jasny przekaz, sprawia, że czyta się ją szybko, lekko i dość przyjemnie.

Fabuła tego bestsellera dotyczy seryjnych morderców, śmierci oraz okrucieństw jakich człowiek najbardziej się boi. To chyba przyciąga czytelników i każe im twierdzić, że oto nie ma na świecie lepszej książki. Autorka w przemyślany sposób buduje akcję, odsłania kolejne fragmenty układanki, a przy tym mistrzowsko podtrzymuje napięcie. W ten sposób zapewnia sobie to, że ten kto już zaczął czytać tę książkę, nie rzuci jej w najdalszy kąt półki, a skończy, z maniakalnym wręcz uczuciem spełnienia.

Początek powieści wydał mi się rzeczywiście ciekawy. Tylko, że wciąż towarzyszyło mi uczucie, że "znów" czytam "Milczenie owiec" T. Harrisa , czy oglądam krwawy odcinek "Z archiwum X". Podobnie jak w " Milczeniu..." czy " Z archiwum..." główną bohaterką jest specjalistka w dziedzinie tworzenia portretów psychologicznych seryjnych morderców, twarda i nieprzejednana agentka FBI, Maggie O’ Dell (nie wiem, na tym chyba kończą się podobieństwa). Może nie jest to aż taki twardy i nieprzejednany "cyborg", wyzuty z wszelkich kobiecych słabostek, bo jednak ulega w pewnym momencie przystojnemu TYLKO szeryfowi Nickowi Morrelliemu oraz miota się pomiędzy jakże niebezpiecznym życiem zawodowym, słabnącym uczuciem do męża i prześladującymi ją wspomnieniami nieszczęśliwego dzieciństwa. "Biedna" agentka FBI, to nie tylko ścigacz niebezpiecznych psycholi, ale także osobisty psycholog niedojrzałego i rozpieszczonego przez kobiety szeryfa. No i rodzi się uczucie... Pachnie tanim harlequinem i jest takie w rzeczywistości. Sceny morderstw dokonywanych przez seryjnego zabójcę (nie trudno się domyśleć kim on jest...), wątki poboczne i opisy intrygującego śledztwa, przeplatane są scenami intymnymi (na szczęście krótkimi)rozgrywającymi się pomiędzy szeryfem i agentką. Co najlepsze, nie dochodzi do ostatecznej konsumpcji tego "idealnie" duchowego, przeplatanego potrzebami ciała, związku pomiędzy kobietą i mężczyzną. Może i dobrze, bo przeżyłabym wielki zawód. Przecież to miała być książka o potwornych mordach, śmierci, ludzkiej rozpaczy i bezradności, a nie jakieś podrzędne romansidło. Wolę jednak czytać "mrożące krew w żyłach" lektury, pisane twardym, żeby nie powiedzieć męskim językiem, bez niepotrzebnych upiększeń i miłosnych uniesień.

Czas na zarysowanie "najważniejszej" postaci w całej powieści, sprawcy całego zamieszania, czyli Pana Psychicznego. Czytając książkę, łatwo wydedukować kim jest ten człowiek. Krzywdzony seksualnie wiele lat przez swojego ojczyma, patrzący na cierpienia matki, podejmuje makabryczną decyzję pozbycia się tyrana... tylko, że zamiast ojczyma ginie ukochana matka. Jakże traumatyczne przeżycie dla 10 - letniego chłopca. Nie można się więc dziwić, że wspomnienia z dzieciństwa i okrutny mord czynią z tego człowieka machinę do zabijania. Smutne, że jego ofiarami są mali chłopcy, zaś sam proces ich uśmiercania to realizowany z wielkim pietyzmem, plan destrukcji. Istna rzeź niewiniątek. Zabójca nie działa jednak sam, nie jest samotnikiem. Jak przystało na seryjnego mordercę, pomagają mu 2 osoby, a to kim one są, zostaje ujawnione dopiero na samym końcu.

Warto powiedzieć jeszcze o samym zakończeniu "Dotyku zła". Rozwiązanie całej sprawy, przynosi pośrednio wyprawa szeryfa i agentki na stary, opuszczony cmentarz, w godzinach bynajmniej obiadowych... No a sama książka kończy się nawiązaniem do następnej części - "W ułamku sekundy" oraz jej krótkim fragmentem.

A dlaczego "Dotyk zła" czy dokładniej mówiąc "A Perfect Evil" (tytuł oryginału)? Ocenę tego i refleksję nad powieścią pozostawiam wszystkim tym, których nie odstraszy jej objętość, "mrok" budowany poprzez opisy makabrycznych zbrodni, czy powiew górnolotnej "miłości" w obliczu przyczajonego niebezpieczeństwa...

Ocena: 7 / 10Dangerous

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Project Pitchfork 'Kaskade'
  Project Pitchfork 'Kaskade'

"...Sztuką jest nagrać płytę, której każdy element jest do siebie podobny jak bracia Kaczyńscy, a przy tym tak samo wywołujący u odbiorcy chęć rzucenia w źródło dźwięku wszystkim co mamy pod ręką, nie wyłączając kota i najnowszego katalogu bielizny dla sadomasochistów. Co więc tu mamy? Dźwięki na klawiszach oparte na "plumkaniu", płaskim jak NRD-owska sportsmenka, proste melodyjki (muszę przyznać, że dobrze wyprodukowane) oraz charakterystyczne odgłosy paszczą, nazwane na wyrost śpiewaniem. Peter Spilles może nigdy nie był Pavarottim, jednak zawsze dzielnie pokazywał światu, iż do bycia wokalistą uznanego zespołu wcale niepotrzebna jest umiejętność śpiewu...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff