Taboo
Katatonia - Night Is The New DayGorgisheli 'Amore'Hedningarna 'Kaksi'Riverside '02 Panic Room' (singel)Animations 'Animations' CETI '(…) perfecto mundo (…)'Machine Head 'The Blackening' Division by Zero 'Tyranny of Therapy' Da Capo Players 'The String Quartet Tribute to Dream Theater'Luminous Flesh Giants 'Duma i Upadek'Pure Reason Revolution 'The Dark Third'Pride Of Lions 'The Roaring Of Dreams'Crematory 'Klagebilder'The Racounters 'Broken Boy Soldiers'Discanto 'Zodiac' pt. 1Lenny Valentino 'Uwaga! Jedzie tramwaj'
Menu Glowne
   Strona główna
   Redakcja
   Księga gości
f
Artykuly
  WSZYSTKIE
(411)

  MUZYKA
(359)
     Publicystyka(24)
     Recenzje(277)
     Relacje(49)
     Wywiady(9)

  LITERATURA
(20)
     Proza(1)
     Publicystyka(1)
     Recenzje(18)

  PUBLICYSTYKA
(7)
     Felietony(7)

  FILM
(19)
     Publicystyka(5)
     Recenzje(14)

  GALERIA
(6)
     Galerie(4)
     Publicystyka(2)
 


Linkownia


COOL SITE - konkurs www na najlepszą stronę internetową

Katalog Gwiazdor

Strona wyróżniona przez Katalog Ciekawych Stron


Foto-przekaz: Czy niebawem nastąpi koniec fotografii?

Można by pomyśleć, że tak, biorąc pod uwagę możliwości szybko rozwijających się mediów elektronicznych. Czy ma szansę zwyciężyć z nowoczesnymi technikami, formami przekazu?

Nasuwają się od razu na myśl wszechobecne aparaty cyfrowe, które szybko ogarnęły rynek nie tylko "amatorów fotograficznych" i stale rozwijają się pod względem technicznym. Ale nie o takie zagrożenie chodzi. "Cyfrówki" to nie zagrożenie. To tylko elektronika, która zdaje się być przyjazna dla fotografii. Mam na myśli formy, choćby audiowizualne, dość szybko wkraczające w świat przekazu i mające tu szerokie pole do popisu. Formy, gdzie fotografia sama w sobie stanowi bazę do przetwarzania i pokazana jest w zupełnie innej niż pierwotnie formie.

Zagrożenie fotografii? – czy nie ma w tym przesady? Skojarzyłam ten problem z podobnym zjawiskiem, które miało miejsce jakieś 150 lat temu, kiedy to stara forma przekazu miała być wyparta przez coś nowego – działo się to, gdy rodziła się fotografia, a malarstwo miało się niby ku schyłkowi. Mimo tak poważnego zagrożenia malarstwo nadal się przecież rozwijało, będąc skutecznym i najbardziej prestiżowym medium sztuki.

Przeglądając strony dotyczące fotografii, przeczytałam na jednej z nich, że oprócz różnego rodzaju ideologii, które sterują naszym postrzeganiem rzeczywistości działa też na nas potrzeba wyrażania swego indywidualnego odczuwania świata, która pobudza np. fotografującego do twórczego działania. Bez względu na fotografowany obiekt. Bo i czy robi wielką różnicę, czy jest to twarz, czy tez rozmowa dwojga ludzi? Chodzi o interpretację historii, sytuacji.

Każdy zatrzymany moment w postaci fotograficznej może być – i często jest – interpretowany w sposób błahy i podporządkowany pewnej konwencji. Podoba mi się, jak fotograf choć odrobinę wyczulony na głębszy sens niesiony przez zdjęcie dokonuje zabiegów mających na celu odwiedzenie oglądającego od tych powierzchownych interpretacji. Tworzy z odbiorcą dialog myślowy. A kiedy udaje się nawiązać kontakt z odbiorcą o identycznej wrażliwości można mówić o sukcesie. Sukcesem jest pokazanie odbiorcy, że to, co wydaje się tak bardzo widoczne na pierwszy rzut oka, to nie do końca cała prawda o przedstawionej na zdjęciu historii.

Fotografowanie to forma przedstawienia konfrontacji własnej psychiki ze światem przy zastosowaniu konkretnych technik. Dzięki nim proste i banalne w treści zdjęcia nie przestają fascynować i nie tracą swej ważności.

Fotografia daje możliwość przedstawienia konkretnej chwili na tysiące różnych sposobów. I jest ze wszystkich znanych mediów sztuki najbardziej wdzięczna do przetwarzania. Dlatego nie sądzę, by jej pozycja była zagrożona. Fotografia jako medium jest zbyt silna, by móc przekreślać jej sens i zbyt mocna, by przejmować jej funkcje. Obroni się sama, bez moich wywodów na ten temat.

Fotografie autorki.
Renata "Maxxius" Kosim

Pokaz wszystkie teksty tego autoraSkomentuj tekst

Ilość komentarzy: 2


[ wstecz ]
.strona główna. .redakcja. .księga gości. .linkownia.
Katatonia - Night Is The New Day
Koncert dla Jasia (Kopanica, Klub Genewa, 16 listopada)
Gorgisheli "Amore"
Hedningarna "Kaksi"
Riverside (Wrocław, Od Zmierzchu do Świtu, 1 października 2007)
Riverside "02 Panic Room" (singel)
Wściekłe psy
Animations "Animations"
CETI "(…) perfecto mundo (…)"
Grzegorz Kupczyk (CETI) - wywiad
Machine Head "The Blackening"
Van Der Graaf Generator, Bydgoszcz, Filharmonia Pomorska, 21 kwiecień 2007
Division by Zero "Tyranny of Therapy"
Da Capo Players "The String Quartet Tribute to Dream Theater"
Espido Freire "Zmrożone brzoskwinie"
Metal Marathon 3: Turbo, Chainsaw, Merry Pop Ins (Poznań, Zeppelin Hall, 5 kwietnia 2007)
Jesus Christ Superstar (Aula Zespołu Szkół Muzycznych, Poznań, 12 kwietnia 2007)
Luminous Flesh Giants "Duma i Upadek"
Muzyczne podsumowanie 2006 roku
Pain Of Salvation (Warszawa, Progresja, 20 lutego 2007)
Antimatter 'Unreleased 1998-2003'
  Antimatter 'Unreleased 1998-2003'

"...No, ale tylko przypominający, razi w nim trochę płytkość basu i pewien brak doświadczenia w tworzeniu takich odmian muzyki. Ale jest to pewna ciekawostka, którą warto zauważyć. Nowy "Lost Control" dla odmiany nie wyróżnia się niczym szczególnym, zamiast pokusić się tu o jakąś zupełnie alternatywną do oryginału wersję, Patterson próbuje tu oddać brzmienie oryginału nie posiadając do tego wystarczających środków, szkoda...."
Czytaj więcej

  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
  Katatonia - Night Is Th...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Pendragon "Not of this ...
  Katatonia - Night Is Th...
Wolsztyńska TopLista najlepszych stron www
Rockowa Top Lista
Admin


Wykorzystywanie materiałów zawartych w Taboo bez zgody autorów jest Z A B R O N I O N E
Webmaster: www.TomaszPacyna.net
(c) 1998-2008 Taboo Staff